Chcete stavět atypickou stavbu? Dostali jste se do problémů, protože úřadům připadá návrh vašeho rodinného domu příliš moderní? Nebo příliš tradiční? V obou případech můžete narazit. Do první skupiny patří třeba pasivní dům s rovnou střechou uprostřed zástavby se sedlovými střechami. Do druhé například roubená chalupa mezi zděnými domy. Nakolik vám může stavební úřad diktovat, jak má vypadat váš rodinný dům?

Ve stručnosti lze odpovědět takto:

  • Stavební úřady jsou ke vzhledu stavby v zásadě velmi benevolentní.
  • Jejich zásahy jsou většinou iniciovány zvenčí – obcí, sousedy či ochranářským spolkem.
  • Pokud úřady zasáhnou, mají občas sklony mechanicky vynucovat různá vzhledová omezení, která nemají oporu v zákoně, ale jen v nezávazných dokumentech nebo rozhodovací praxi.
  • Vlastníci nejsou povinni kopírovat sousední budovy. Judikatura naopak potvrzuje právo budovat i stavby, které jsou promyšlenou „architektonickou provokací“.
  • Prosazení atypické stavby je v prvé řadě věcí vyjednávání. Pomoci může mediace. V krajním případě lze stavbu prosadit odvoláním nebo soudní žalobou.

Co si postavíte na svém pozemku není jen vaše věc

Řada stavebníků má pocit, že jim do vzhledu stavby nikdo nemůže mluvit.  Není tomu tak. Stavební úřad má hodnotit nejen bezpečnost stavby, ale také její architektonické a urbanistické kvality. Jinými slovy, jestli vypadá přijatelně sama o sobě a zdali zapadá do okolní zástavby.

Popravdě řečeno to však úřady příliš neřeší. V praxi se najdou velmi moderní stavby, které tvarově ani barevností příliš nenavazují na své okolí. Někdy, ne vždy, je to ku prospěchu věci, protože vznikne nová dominanta, která esteticky pozvedne celou lokalitu. Nejvyšší správní soud potvrdil, že „promyšlené architektonické provokace“ mají své místo zejména v lokalitách, kde převažují architektonicky bezcenné stavby, které nevytvářejí žádný charakteristický styl. Zdařilá avantgardní novostavba může být první vlaštovkou, která začne takový styl utvářet.

Pokračování článku je k nalezení na portále estav.cz