Rozhovor s advokátem Radkem Motzkem v magazínu Dřevo a stavby

Postavit rychle a dobře. Který stavebník by o to nestál. Jenže někdy nemá člověk „šťastnou ruku“ a leckdy se i mistr tesař utne. Nezbývá, než reklamovat. Víte, jak vadu dokazovat a co znamená pozastávka? Můžete převzít i nezkolaudovaný dům? A kdy se soudní žaloba nevyplatí? Dobrou radu vám dá advokát, který se pohybuje ve stavebnictví jako ryba ve vodě.

Může se stavebník, respektive majitel novostavby, která vykazuje nějaké vady, domáhat záruky ze zákona?

Zákon žádnou záruku neposkytuje. Místo toho upravuje především odpovědnost za skryté vady v době převzetí domu. Na základě zákona tedy můžete reklamovat vady, které měl dům prokazatelně v době, kdy jste jej přebírali od stavební firmy. Pokud vady vzniknou později, během užívání, zákonná odpovědnost se na ně neuplatní.

Silnější práva vám poskytuje smluvní záruka. Jde o smluvní garanci od stavební firmy, že dům zůstane bez závad po určitou dobu od převzetí, třeba pět let. Pokud takovou garanci máte a před jejím vypršením vznikne vada, můžete ji úspěšně reklamovat, i když byl v době předání dům bezvadný.

Je to de facto ochrana proti předčasnému zchátrání. Objevují se názory, že lze z občanského zákoníku dovodit dvouletou zákonnou záruku za vše, co spotřebitel koupí nebo si nechá vyrobit, včetně domu. Když však nakupuji nemovitost za miliony korun, tak bych se na dovozování ze zákona nespoléhal. Vždy bych trval na tom, že smlouva musí obsahovat jasné ujednání o smluvní záruce.

Pokračování rozhovoru naleznete na webu drevoastavby.cz