Přinesl nový stavební zákon usnadnění výstavby?
Zákon byl napsán s cílem co nejvíce urychlit povolování staveb. Jednak digitalizací řízení, jednak omezením práv sousedů, kterým se stavba nelíbí, a v neposlední řadě zmírněním některých požadavků na podobu výstavby.
Urychlení zatím nenastalo, protože digitalizace je nedotažená. Spíš se kvůli ní povolování zabrzdilo. Odborná veřejnost očekávala problémy. Většina z opatrnosti podávala žádost o stavební povolení do 30. 6. 2024, aby byla vyřízena podle starého stavebního zákona. Žádosti podané od 1. 7. se vyřizují už podle nové právní úpravy.
Potíže jsou se starými i novými žádostmi. Na řadě úřadů totiž odešli úředníci, často proto, aby se nemuseli potýkat s novou úpravou a digitálním systémem. Noví se ještě nezapracovali.
Je naděje na zlepšení?
Určitě. Náběh nových systémů vždy provázejí problémy. Nový stavební zákon je napsán v zásadě dobře. Je přehlednější a vůči stavebníkům benevolentnější. Mám na mysli stavebníky, kteří staví legálně. Zmírnily se požadavky na podobu zástavby, resp. vznikl prostor pro její posuzování podle místních poměrů.
Padly konkrétní limity pro odstupové vzdálenosti (dříve zjednodušeně: 7 m mezi rodinnými domy, 10 m mezi rekreačními stavbami, sklopné vzdálenosti u jiných staveb pro bydlení). Zůstal pouze limit 2 metry od hranice pozemku.
Padly konkrétní požadavky na přístupové komunikace (dříve o šířce 2,5 m končící nejdále 50 m od domu; veřejné prostranství vedoucí k novému rodinnému domu muselo mít šíři aspoň 8 m při obousměrném provozu a 6,5 m při jednosměrném).
Nově se bude rozhodovat podle převažujícího charakteru zástavby a požadavku na dostatečně kapacitní napojení (i pro hasiče) a plynulý provoz. Čili pravidlo zdravého rozumu.
Co znamená nový stavební zákon pro ty, kteří teprve uvažují o koupi stavebního pozemku?
Mají naději, že po dotažení digitalizace řízení dostanou rychleji povolení ke stavbě. Prostavařská úprava ovšem přináší riziko, že se novým majitelům parcely za zády změní územní plán nebo povolí stavba, která omezí možnost zástavby na jejich vlastním pozemku.
Nově totiž platí, že kdo mlčí v průběhu pořizování změny územního plánu, nemůže úspěšně zažalovat jeho výslednou podobu.
Díky rozvolnění požadavků na odstupové vzdálenosti a na přístupové komunikace také může dojít k tomu, že území „vyčerpá“ někdo přede mnou (stavba na hranicích pozemku, nebo u velmi úzké přístupové komunikace, kterou není jak rozšířit).
Pokud bude sousední stavba povolována v řízení s velkým počtem účastníků (aspoň 30), poběží řízení přes úřední desky a nejspíš se o ničem nedozvím.
Dokončení článku nalezenete na webu estav.cz